اخبار فناوری لیزر
محققین آزمایشگاه ملی لیورمور لارنس[۳] (LLNL) از ایالت کالیفرنیا، دانشگاه پرینستون ایالت نیوجرسی، دانشگاه جان هاپکینز ایالت ماری لند، و دانشگاه راچستر ایالت نیویورک، نخستین آزمایش را بر اساس رابطه تجربی جرم-شعاع برای یک سیاره آهنی خالص فرضی در شرایط هسته فرا زمینی ترتیب داده اند [۱].
مشاهده ادامه >
یکی از رایج­ ترین فرآیندها برای جلوگیری از خوردگی و فرسایش، آبکاری کروم سخت است. اما کروم (VI) ماده ای سمی است و این فرآیند انرژی زیادی مصرف می ­کند.
مشاهده ادامه >
همانگونه که در مجله Applied Physics گزارش شده است، محققین دانشگاه Northeastern (بوستون، ماساچوست)، راهی جدید و اصلاح یافته را برای ضدعفونی خاک از سم و آلودگی پیدا کرده اند.
مشاهده ادامه >
دانستنیهای لیزر
تأثیر پالس های لیزری فوق کوتاه در اپتیک شکل دهی باریکه
از زمانی که لیزرهای پالسی فوق کوتاه[1] (USP)، لیزرهای فوق سریع نیز نامیده می شوند، در کاربردهای صنعتی متداول شده اند، کاربردهای شکل دهی باریکه[2] با استفاده از المان های اپتیکی پراشی[3] DOEs)) بسیار چالش انگیز شده است؛ مخصوصاً از زمانی که لیزرهای فمتوثانیه بسیار سریع، جایگزین لیزرهای USP پالسی نانوثانیه ای شده اند.
ادامه مطلب
چه طول موج و پهنای زمانی پالسی برای کاربرد شما مناسب است؟
حدود 20 سال پیش تنها لیزر ماوراء بنفشی (UV) که در تولید استفاده می شد، لیزر اگزایمر بود که با عرض پالس حدود 20 نانو-ثانیه، سریعترین لیزر پالسی[1] ((UFP زمان خودش شناخته می شد. به دلیل برخی کاربردها که در آن ها به فرآوری مواد با کیفیت بالاتر نیاز بود، لیزرهایی با پهنای زمانی چند نانو-ثانیه تولید شدند. در این راستا شرکت Lumonics آمریکا یک لیزر ۲ نانو-ثانیه ای تولید کرد.
ادامه مطلب
تولید قطعات اپتیکی مادون قرمز به روش میکروماشین کاری لیزری
روش الماس چرخان میکرو- لیزری[1]، با حرارت دادن مستقیم و نرم کردن مواد اپتیکی با سختی بالا و شکنندگی زیاد مثل قطعات اپتیکی مادون قرمز و سرامیک ها، نرخ براده برداری از مواد[2] را افزایش و هزینه تولید را کاهش می دهد.
ادامه مطلب
دانشنامه لیزر
لیزر اگزایمر
تعریف: لیزرهایی که در آنها تقویت اپتیکی در یک پلاسمای شامل دیمرهای تحریک شده (یا دیگر مولکولها) با حالت پایه الکترونیکی پاد پیوند اتفاق می افتد.
ادامه مطلب
لیزر نشانگر
ابزاری است که برای نشانه گیری اشیاء با باریکه لیزر بکار میرود.
ادامه مطلب
لیزر اشعه ایکس
لیزرهایی که در محدوده طیفی اشعه ایکس تابش می کنند.
ادامه مطلب