کمک رسانی سیستم لیزری همراه در عملیات نجات تصادف اتومبیل

کمک رسانی سیستم لیزری همراه در عملیات نجات تصادف اتومبیل
 

یک دستگاه لیزر همراه که زمان لازم برای نجات مردم در تصادفات رانندگی را کاهش می دهد در حال بهره برداری است. در این پروژه مرکز تحقیقات لیزر، شرکت  Laser Zentrum Hannover (LZH)به همراه چند شرکت خودروسازی و فوتونیک نظیر Coherent، Laservision و Volkswagon مشغول به کار هستند.
میزان تلفات و جراحات شدید ناشی از تصادفات جاده ­ای وسایل نقلیه، بدلیل استفاده از فولاد با قابلیت کشش بالا و مواد ترکیبی در 25 سال گذشته بطور قابل توجهی کاهش یافته است. با این حال، در صورت تصادف، این مواد به سختی بریده می­شوند. هر چه سریعتر فرد آزاد شود، شانس زنده ماندن آن بالاتر میرود. اما سیستم­های نجات موجود نظیر وسایل برش قدرتی، پلاسمایی یا هیدرولیکی نیاز به زمان زیادی برای برش بدنه اتومبیل دارند و در برخی موارد با شکست مواجه می­شوند.
سیستم لیزری جدید ذکر شده زمانی مورد استفاده قرار می‏گیرد که ابزارهای نجات متعارف کنونی با شکست مواجه شده ­اند و این امکان را به پرسنل اورژانس میدهد که مواد مدرن را خیلی سریعتر از ابزارهای متعارف برش زده یا سوراخ کند.
این پروژه همچنین چگونگی عملکرد ایمن این سیستم را در کنار جاده بررسی خواهد کرد، بدین صورت که با بکارگیری سیستم های حفاظتی نظیر پرده­ های ایمن در برابر لیزر، مات کننده ها و عینک­های لیزری از تیم نجات، قربانی تصادف و اشخاص ثالثی که به نظاره آمده­ اند حفاظت شود.
این پروژه توسط وزارت فدرال آموزش و پژوهش آلمان (BMBF) در حوزة برنامه "ایمنی غیرنظامی- سیستمهای ایمنی و نجات نوآورانه" تا اکتبر 2019 حمایت شده است.
 
Source: https://www.electrooptics.com/news/mobile-laser-system-assist-car-crash-rescues
 
منبع : /www.electrooptics.com      1396/10/23 10:34