نیاز پژوهشگران DARPA به لیزر دیود کوپل شده به فیبر در اندازه های کوچک برای سلاحهای لیزری مورد استفاده در هواپیماهای جنگی

نیاز پژوهشگران DARPA به لیزر دیود کوپل شده به فیبر در اندازه های کوچک برای سلاحهای لیزری مورد استفاده در هواپیماهای جنگی
 
پژوهشگران ارتش آمریکا از صنعت تقاضای همکاری در توسعه لیزر دیود کوپل شده به فیبر دارند. این لیزر دیودهای کوپل شده به فیبر برای پمپ سلاح­های لیزر فیبری توان بالا جهت استفاده در هواپیماهای جنگی با سرنشین، بدون سرنشین و وسایل نقلیه زمینی جنگی مناسب هستند.

 
مقامات آژانس پروژه ­های پیشرفته تحقیقاتی دفاعی آمریکا[1]  (DARPA)در آرلینگتون ویرجینیا درخواستی را مبنی بر پروژه افزاره های مجتمع لیزری فوق فشرده پربازده[2] (EUCLID) منتشر کرده ­اند. تاکنون لیزرهای پر انرژی بسیار بزرگ و سنگین بوده اند و بکارگیری آن‌ها روی اغلب هواپیماهای تاکتیکی ارتشی، وسایل نقلیه زمینی جنگی و قایق­های کوچک امکانپذیر نبوده است. ایده محققین این است که اندازه و وزن تکنولوژی لیزر پر انرژی(HEL) [3] کاهش داده شود. این نوع طرح‌ های نظامی قابلیت­هایی نظیر درگیری بی صدا و کاهش هزینه های پشتیبانی را به دنبال دارند.
تکنولوژی لیزر فیبری، بازده الکتریکی به اپتیکی بیش از 35 درصد، کیفیت پرتو مناسب و ماژول‌هایی با قابلیت اضافه و کم شدن به ‌منظور دستیابی به توان‌های خروجی متفاوت را ارائه می­دهد.
درست است که دانشمندان الکترواپتیک به حد کافی توانایی کاهش اندازه و وزن تقویت کننده ­های فیبری و تکنولوژی HEL مربوطه را در هواپیماها و کامیون­های بزرگ نظامی دارند، با اینحال پژوهشگران DARPA در جستجوی اندازه ­های کوچکتر، وزن­های کمتر و بازده‌ های بهتری برای استفاده در طرح ­هایی نظیر هواپیماهای جنگنده سرنشین دار، وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین[4] (UAVها) و وسایل نقلیه جنگنده تاکتیکی با قابلیت مانور سریع هستند.
نه تنها بهبود اندازه، وزن و بازدهی ماژول­های لیزر دیود کوپل شده به فیبر که در سلاح­های لیزری سیستمهای نظامی تاکتیکی استفاده می‌شوند، امکانپذیر است بلکه میتوان توان لیزر را در طرح­های بزرگی نظیر هلکوپترهای جنگی  AC-130و کامیون سنگین تاکتیکی با قدرت مانور بالا[5](HEMMIT)  افزایش داد.
مقامات DARPA می­گویند استقرار گسترده ­تر این سیستم­های لیزری همچنین می­تواند حجم بزرگتر بازار و قیمتهای کمتر را به دنبال داشته باشد.
پروژه  DARPA EUCLIDباعث گسترش ماژول­های دیود پمپ کننده با حداقل توان خروجی 650 وات مد پیوسته و مقادیر ترکیب ‌شده پمپاژ حداقل 3900 وات با 58 تا 60 درصد بازده الکتریکی به اپتیکی می‌شود.
حجم ماژول­های دیود پمپ کننده نباید بیش از 0.31 سانتی متر مکعب بر وات و برای پمپاژ ترکیب‌ شده بیش از ۰.۵ سانتی متر مکعب بر وات باشد. وزن ماژول­های دیود پمپ کننده نباید بیش از 0.31 گرم بر وات و برای پمپاژهای ترکیب ‌شده بیش از 0.43 گرم بر وات باشند.
خنک کاری آن‌ها بهتر است با آنچه در هواپیماهای جنگنده نظیر جنگنده­ های جت F-15 Eagle و F-16 Fighting Falcon موجود است مثل سیالات خنک کننده با حداقل تغییرات ویسکوزیته در دماهای پایین مانند 30- درجه سلسیوس، مطابقت داشته باشد.
این دستگاه ­ها باید بیش از 100 ساعت با توان بیشینه کار کنند و بیشتر از 5 درصد افت توان نداشته باشند. همچنین قابلیت قرارگیری به‌ صورت فشرده در کنار ماژول‌های مشابه در گروه ­های تقویت کننده فیبری با توان بالا و قابلیت تعویض شدن در خط را داشته باشند.
هدف، توسعه پکیج‌ های پمپاژ شامل خنک‌ کننده و منبع تغذیه با شش ماژول­ پمپاژ دیودی است. این ماژول‌های ترکیب‌ شده پمپاژ باید توانایی پشتیبانی از دو تقویت کننده فیبری همدوس قابل ترکیب 1.6 کیلوواتی یا یک تقویت کننده فیبری همدوس قابل ترکیب 3.2 کیلوواتی را داشته باشند.
پروژه دو ساله DARPA Euclid ارزشی در حدود 6 میلیون دلار خواهد داشت و مستلزم حضور یک یا تعداد بیشتری پیمانکار است.
جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید.

 
Source: http://www.laserfocusworld.com/articles/pt/2017/01/darpa-researchers-want-small-fiber-laser-diode-for-laser-weapons-in-future-combat-aircraft.html
 
 
 

[1] Defense Advanced Research Projects Agency
[2] Efficient Ultra-Compact Laser Integrated Devices
[3] High-Energy Laser
[4] Unmanned Aerial Vehicles
[5] Heavy Expanded Mobility Tactical Truck
 
منبع : laserfocusworld      1396/7/30 12:14