محققین اروپایی توانستند با استفاده از لیزر الکترون آزاد X از مولکول­های متحرک فیلمبرداری کنند

محققین اروپایی توانستند با استفاده از لیزر الکترون آزاد X از مولکول­های متحرک فیلمبرداری کنند
 
محققین آلمانی توانستند با استفاده از لیزر الکترون آزاد X از مولکول­های متحرک فیلمبرداری کنند.
 
لیزر الکترون آزاد پرتوی X اروپایی (XFEL[1]) با قیمت 1.2 بیلیون یورو (1.4 بیلیون دلار آمریکا) نخستین آزماهایش را در ماه سپتامبر و در نزدیکی هامبورگ آلمان آغاز کرد. دانشمندان با استفاده از یک دوربین فیلم برداری جدید با سرعت بالا توانستند از مولکول­های در حال حرکت فیلم بگیرند.
لیزر  XFELاروپائی با رگبارهای چند صد فمتو-ثانیه ­ای روشن می­شود. این لیزر دارای پالسهای بسیار کوتاه و طول موج بسیار کوچک، همچون چراغ­های فلش، است که میتواند تصاویری با تفکیک پذیری اتمی ارائه دهد و از مولکول­های یخ زده در زمان، عکس­های لحظه ­ای بگیرد. این سیستم هامبورگی یکی از محدود لیزرهای پرتو X در سرتاسر جهان با سرعت منحصر بفرد است و می­تواند 27000 پالس را در هر ثانیه منتشر کند. سرعت شلیک آن بیش از 200 برابر بیشتر از سریعترین تسهیلات منبع نور همدوس 420 میلیون دلاری لیناک (LCLS) در آزمایشگاه شتاب دهنده ملی SLAC در پارک منلو کالیفرنیا است. آقای پیرسون آرون متخصص بیوشیمی در مرکز علم لیزر الکترون آزاد در هامبورگ می­گوید: "این سیستم یک افزاره متفاوت نسبت به هر چیز دیگری در این سیاره است که واقعاً احساس میشود به سمت قلمرو ناشناخته ای در حال حرکت است."
 
Source: http://www.laserfocusworld.com/articles/pt/2017/08/europe-s-x-ray-laser-fires-up-to-help-scientists-to-make-molecular-movies.html
 

[1] European X-ray Free Electron Laser
 
منبع : www.laserfocusworld.com      1396/9/27 11:17