حضور کارشناسان مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران در مجامع علمی

حضور کارشناسان مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران در مجامع علمی
 
هجدهمین همایش ملی مهندسی سطح و چهارمین همایش تخصصی فراوری مواد با لیزر در تاریخ 24 و 25  بهمن 1396 در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.
 
محورهای تخصصی این همایش شامل تعمیر و بازسازی در صنایع نظامی، هوایی، نیروگاهی، نفت و گاز و پتروشیمی، سیمان، اصلاح سازی سطح و پوشش ها و ساخت افزایشی و پرینترهای سه بعدی بود.
کارشناسان مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران ضمن حضور در کنفرانس به ارائه سخنرانی کلیدی و مقالاتی در زمینه کاربرد لیزر در صنعت، تأثیر لیزر بر روی سطح و لایه نشانی پرداختند.
جمعی از شرکت کنندگان در این همایش از صنایع نیرو و تولید و فراوری فلزات، به دنبال خرید و استفاده از لیزر جهت تعمیر قطعات تخصصی توربینی و ... بودند که از این میان می‏ توان به شرکت توگا از مجموعه مپنا، شرکت مواد کاران از مجموعه مپنا، شرکت توربینی شهریار، شرکت فولاد مبارکه و شرکت ذوب آهن اشاره کرد.

سخنرانی کلیدی:
آخرین پیشرفت ­ها در زمینه کاربرد لیزر در صنعت

مقالات:
تأثیر پارامترهای لیزری برروی سخت ­کاری سطح فولاد 0050A با لیزر پرتوان دیودی
بررسی پارامترهای موثر بر نرخ جریان جرمی پودر فلزی و اثر متقابل آن بر ضخامت لایه پوشش ­دهی شده شفت آهنی با استفاده از لیزر CO2
 
بررسی نقش رسانش حرارتی در آستانه تخریب لیزری لایه­ های نازک فلزی
 
اثر لایه ­نشانی نیکل بر افزایش نفوذ و جوش ­پذیری فلز مس با استفاده از لیزر پالسی
 
بیست و چهارمین کنفرانس اپتیک فوتونیک و دهمین کنفرانس مهندسی و فناوری فوتونیک ایران در تاریخ 10 الی 12 بهمن 1396 در دانشگاه شهرکرد با حضور جمعی از دانشگاهیان، شرکت ‌ها و مراکز علمی فعال در زمینه اپتیک و فوتونیک برگزار شد.
برخی از محورهای تخصصی این کنفرانس عبارت بودند از اپتیک کوانتومی و غیر خطی، افزاره‌ های نوری نیمه ‌رسانا، سلول‌ های خورشیدی، فناوری لایه ‌های نازک، لیزرهای حالت جامد، لیزرهای نیمه هادی، مهندسی اپتیک، نانوساختارها و نانو ذرات نوری و ... .
جمعی از کارشناسان مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران نیز ضمن حضور در کنفرانس به ارائه مقالاتی در زمینه لایه ‌های نازک، لیزرهای نیمه ‌هادی و لیزرهای حالت جامد پرداختند. لازم به ذکر است این مرکز به عنوان یکی از حامیان مالی، همچون سال ‌های گذشته حضوری پر رنگ در این کنفرانس داشت.

سخنرانی کلیدی:
لیزر دیسک پرتوان Yb:YAG و افزایش درخشندگی آن

مقالات:
طراحی و شبیه سازی سامانه تقویت اپتیکی 8 بار عبوری لیزر دیسک نازک
 
اثر طول RW و زاویه قسمت مخروطی بر کیفیت پرتو و چگالی جریان آستانه در لیزر دیودهای مخروطی شکل پرتوان
 
بررسی نقص‏ های کلوخه ‏ای در آستانه تخریب لیزری فیلترهای اپتیکی
 
اثر زبری سطح بر روی آستانه تخریب لیزری لایه های فلزی نقره
 
 
 
 
   1396/12/13 11:40