برش خودکار موج شکن های زیر آب بوسیله لیزر

برش خودکار موج شکن های زیر آب بوسیله لیزر

شکل 1- برش لیزری موج شکن در اعماق آب.

با توجه به اینکه کار در زیر آب پرزحمت و زمان بر است، شرکت لیزری زنتروم هانوفر[1] (LZH) و مؤسسه علوم مواد دانشگاه لایبنیز هانوفر[2] (LUH) که هر دو آلمانی هستند، در حال توسعه فرآیندی بر پایه لیزر برای برش خودکار موج شکن ها در زیر آب هستند.
موج شکن ها از زمین های ساحلی مستحکم، محافظت می ­کنند. همچنین می توانند برای خشک نگاه داشتن این مناطق در صورتی که به تعمیر نیاز داشته باشند، استفاده شوند. اگر نیاز شود که این موج شکن ها برداشته شوند، غواص ها باید با استفاده از مشعل برش دهنده، دیواره ها را به قسمت های کوچکتر برش دهند.
به طور معمول، یک غواص می تواند حدود 20 متر در یک روز برش دهد، که معادل با سرعت 0.07 متر بر دقیقه است. در پروژه [3] LuWaProدانشمندان در LZH فرآیندی را طراحی و اجرا کرده اند که بجای مشعل برش، از لیزر دیسک استفاده می کنند. غواصان تنها لازم است ناظر این اجرا باشند. این فرآیند برای جداسازی صفحات فلزی موج شکن های با ضخامت ۱۰ میلیمتر با سرعتی بیشتر از 0.9 متر بر دقیقه انجام می شود.
انجام عملیات بسیار سخت با وجود شرایط نامناسب
قدرت دید کم، وجود جریان ها و سطوح ناهموار، کار در زیر آب را دشوار می سازد. دانشمندان گروه تکنولوژی در زیر آب[4]، به تلرانس مکانی حدود 2 میلیمتر دست یافته اند که به سیستم امکان مقاومت در برابر ضربه های احتمالی در حین فعالیت در زیر آب را می دهد. این مسأله در دو مرحله مورد آزمایش قرار می گیرد. در مرحله اول از یک طرف صفحات فلزی ایستاده به صورت تک به تک در زیر آب برش داده می شوند و از طرف دیگر به طور همزمان این صفحات از پشت با بتن پر می شوند. در مرحله دوم با زاویه دادن به سر لیزر تا 20 درجه­، مواد ذوب شده از شکاف برش خورده نشت می یابد.
مزیت بزرگ دیگر این روش در مقایسه با فرآیند دستی، امکان مانیتور کردن فرآیند است. همچنین حسگرها تعیین می کنند که آیا برش مورد نظر کامل انجام شده است یا خیر. این امر بسیار سودمند است زیرا دید کم در زیر آب، این فرآیند را برای غواصان غیرقابل رؤیت کرده است.
برش لیزری ایمن در زیر آب
ایمنی کار با لیزر زمانی تضمین می ­شود که غواصان در زیر کلاه مخصوص خود، از عینک ایمنی استفاده کنند.
پروژه "برش لیزری در زیر آب با بازدهی بالا (LuWaPro)" توسط وزارت فدرال آلمان، برای منافع اقتصادی و انرژی مورد حمایت قرار گرفته است.
 
 
Source: http://www.laserfocusworld.com/articles/2017/05/underwater-laser-cutting-of-sheet-piling-is-automated.html.
 

[1] Laser Zentrum Hannover
[2] Leibniz University Hannover
[3] Laser Cutting Under Water for High Productivity
[4] Underwater Technology Group
 
منبع : www.laserfocusworld.com      1397/9/22 11:40