استفاده از پروب فیبر نوری به منظور تشخیص سرطان سینه

استفاده از پروب فیبر نوری به منظور تشخیص سرطان سینه

آدلاید، استرالیا، 30 دسامبر 2016- با استفاده از پروب فیبر نوری، محققین توانستند روش دقیقتری را به منظور تشخیص بافت سرطان سینه از بافت عادی توسعه دهند. این وسیلة جدید هنگام از بین بردن سرطان سینه به طور بالقوه به جراحان امتیازیمیدهد و از جراحی‌های پی در پی، که در حال حاضر برای 15 تا 20 درصد بیماران تحتجراحی سرطان سینهتا زمانی که همة بافت سرطانی از بدن آنها خارج نشده است نیاز است،جلوگیری میکند.
آقای اریک اسشارتنر یک چیدمان آزمایشگاهی از پروب فیبر نوری را نشان میدهد.
محققین در دانشگاه آدلاید در ARC Center of Excellence for NanoscaleBioPhotonics (CNBP)، مؤسسة Photonics and Advanced Sensing و Schools of Physical Sciences and Medicineمیگویند که پروب نوری از طریق تشخیص سطح pH مختلف در دو نوع بافت عمل میکند.
آقای اریک شارتنر رئیس پروژه و محقق پسا دکتری در CNBPمیگوید: "ما پروب pH سر فیبر را که برای تمایز قائل شدن بین بافت سالم و سرطانی دارای حساسیت بسیار بالایی است با یک چیدمان بسیار ساده (در حال حاضر آزمایشگاهی) که کاملاً قابل حمل است، طراحی و آزمایش کرده ایم."
در حال حاضر جراحیهای که برای از بین بردن سرطان انجام میشوند، فاقد یک روش قابل اعتماد برای تشخیص نوع بافت در طول جراحی است و اغلب بر قضاوت جراح برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه اندازه از بافت بایستی از بین برود، تکیه دارند. این امر گاهی اوقات منجر به برداشتن بیش از حد بافت سالم و یا بر جای گذاشتن بافت سرطانی میشود.
به گفتة آقای اریک شارتنر این مسئله برای بیمار کاملاً آسیب زا است و دیده شده است که در طولانی مدت آثار مخربی روی بیمار خواهد داشت.
پروب فیبر نوری از این اصل استفاده میکند که بافت سرطانی دارای محیط اسیدی بیشتری نسبت به سلولهای سالم است؛ آنها اسید لاکتیک بیشتری را به عنوان محصول جانبی از رشد تهاجمی خود تولید میکنند. شاخص pH که در سر پروب نوری تعبیه شده است بسته به اسیدیته، رنگهای مختلفی از نور را منتشر میکند. یک طیف سنج مینیاتوری در انتهای دیگر پروب، نور و pH را تجزیه و تحلیل میکند.
آقای اریک شارتنر میگوید: "عملکرد دستگاه به این صورت است که جراحی که از پروب استفاده میکند میتواند بافت مشکوک را در حین عمل جراحی آزمایش کند.در صورتی که بررسینشان دهد که بافتی سرطانی است، میتواند به سرعت از بین برده شود."
محققین هم اکنون یک واحد نمایش قابل حمل دارند و در حال انجام آزمایشهای بیشتر هستند. آنها امیدوارند که در آینده ای نزدیک زمینه برایمطالعات بالینیفراهم شود.
این مطالعه در مجلة Cancer Research (DOI: 10.1158/0008-5472.CAN-16-1285) به چاپ رسیده است.
 
Source:https://www.photonics.com/Article.aspx?AID=61513
منبع : www.photonics.com      1395/11/25 12:27