استفاده از لیزر SETI برای جستجوی سیگنال­ های غیر قابل مشاهده با تلسکوپ­ های رادیویی و نوری

استفاده از لیزر SETI برای جستجوی سیگنال­ های غیر قابل مشاهده با تلسکوپ­ های رادیویی و نوری
 
شکل- آزمایشات SETI[1] (جستجو برای هوش ماورائی) شامل جستجو برای یافتن یک فرستنده رادیویی و یا یک لیزر پرتوان، بر پایه این فرض استوار است که هوش ماورائی همواره در فضا وجود دارد؛ بنابراین هر جایی که دستگاه اشاره کند، سیگنال در آنجا قابل دسترس خواهد بود. لیزر SETI اولین آزمایش برای اثبات این فرضیه است.
 
هدف لیزر SETI، جستجو در آسمان برای دریافت پالس ­های نوری مختلف است که قبلاً از آنها چشم­ پوشی شده است. SETI، نزدیک به 55000 دلار برای پروژه ایندیگوگو[2] سرمایه­ گذاری کرده است.
دانشمندان SETI بیشتر زمان تحقیقاتشان را به جستجوی سیگنال­ های رادیویی و نوری که ما بر روی زمین تولید می­ کنیم، صرف می­ کنند. به عنوان مثال، وقتی آقای فرانک دریک[3] اولین رصدهای SETI را در سال 1960 بررسی کرد، به دنبال سیگنال­ هایی شبیه به امواج رادیویی AM بود. منطقی به نظر می­ رسید که اگر بشر برای ارتباطات از امواج رادیویی استفاده می­ کند، پس موجودات هوشمند فرا زمینی نیز به طور مشابه عمل کنند. اما روش ­های بسیاری مانند استفاده از پالس ­ها وجود دارد که صدا را با سیگنال رادیویی کدگذاری می کنند. آقای دریک، پالس­ های کوتاه را مورد بررسی قرار نداد. اگر او این کار را انجام می­ داد احتمالاً ستاره نوترونی به نام پالسار[4] که در سال 1967 توسط خانم ژاکلین بل[5] کشف شد و جایزه نوبل را برای مشاور فوق دکترای خود، آقای آنتونی ویش[6] بدست آورد، کشف می­ کرد.
شاید تصور کنید که پس از گذشت هفتاد سال اول علم نجوم رادیویی، باید تمامی سیگنال­ های رادیویی که طبیعت ارائه می­ دهد را دریافت کرده باشیم؛ اما این تصور اشتباه است. در سال 2008، آقای دانکن لوریمر[7] و همکارانش دسته جدیدی از امواج رادیویی را کشف کردند که اکنون به آنها انفجار رادیویی سریع، FRB[8]، می گوییم. می توان گفت، FRBها جزء درخشنده­ ترین چشمه­ های رادیویی نجومی در جهان به شمار می روند و انفجارهای قابل مشاهده آنها صدها مرتبه در روز آشکار می ­شوند.
اما چرا کشف FRBها زمان زیادی طول کشید؟ زیرا هیچکس نمی­ دانست که تک پالس­ های رادیویی با درخشندگی بسیار زیاد و طول عمر میلی­ ثانیه، حتی در طبیعت وجود دارند. بنابراین تا قرن بیستم هیچکس تلسکوپی که قادر باشد آنها را آشکارسازی کند، طراحی نکرد. اکتشاف آنها به تلسکوپ رادیویی نیاز داشت که پاسخ زمانی مناسبی (میلی ­ثانیه) داشته باشد و بخش وسیعی از آسمان را جستجو کند.  
با تغییر رویکرد به SETI اپتیکی، تاکنون جستجوهایی برای یافتن سیگنال ­های لیزری پیوسته با طول عمر چند ساعت و یا پالس ­های بسیار کوتاه در حد یک بیلیونم ثانیه (یک نانو ثانیه) طراحی شده­ اند. این جستجوها دلیل ساده ‌ای داشته ­اند؛ از آنجا که اغلب لیزرهای پرتوان روی زمین به صورت پیوسته عمل می کنند و یا پالس های نانو ثانیه تولید می کنند، حدس می ­زنیم که موجودات هوشمند فرا زمینی می­ توانند با این نوع سیگنال ­ها ارتباط برقرار کنند. آیا این مسئله انسان مداری نیست؟ این جستجوها تا جایی که امواج قابل دریافت هستند خوب هستند، اما برای پالس ­هایی با پهنای یک میلیونم یا یک هزارم ثانیه، کور هستند.
در موسسه SETI، ما در فکر انسان مداری هستیم. ما به لزوم کاوش همه انواع سیگنال های الکترومغناطیس و به ویژه تمامی پهنای پالس های نوری ممکن، باور داریم. اگر بخواهیم به صورت عمومی صحبت کنیم، اغلب تلسکوپ های نوری فقط بخش کوچکی از فضا را در یک زمان کاوش می ­کنند. حتی تلسکوپ­های نوری با میدان دید وسیع معروف Sloan Digital Sky Survey و یا Large Synoptic Survey، فقط حدود یک بخش از 5000 بخش آسمان را در یک زمان جستجو می ­کنند.  
اینجا است که لیزر SETI وارد عمل می ‌شود. لیزر SETI همیشه همه آسمان را مشاهده خواهد کرد؛ بنابراین وقایع نسبتاً نادر نیز کشف خواهند شد. لیزر SETI قادر است پالس­ هایی با بازه گسترده ای از پهنای پالسی را کشف کند و مخصوصاً به تک پالس­ های میلی­ ثانیه که احتمالاً در اکتشافات فضایی قبلی نادیده گرفته شده ­اند، حساس است. دلایل خوبی وجود دارد که تصور کنیم موجودات فرا زمینی هوشمند توانایی تولید پالس­ های لیزری میلی­ ثانیه را دارند. این واقعیت به همان اندازه هیجان­ انگیز است که با اکتشاف قلمروهای جدید، یافتن چیزی کاملاً غیرمنتظره محتمل است.  
 
 
Source: http://www.laserfocusworld.com/articles/2017/07/laser-seti-will-look-for-signals-that-radio-and-optical-telescopes-cannot-see.html
 
 
 

[1] Search for Extraterrestrial Intelligence
[2] Indiegogo
[3] Frank Drake
[4] Pulsar
[5] Jocelyn Bell
[6] Antony Hewish
[7] Duncan Lorimer
[8] Fast Radio Burst
 
منبع : www.laserfocusworld.com      1397/7/15 15:39